Wing Commander Andrew Dill Henderson

Service number 217
Ranks Held Squadron Leader, Wing Commander
Birth Date 15 March 1915
Death Date 26 November 2003
Final Rank Wing Commander
Service Royal Australian Air Force
Conflict/Operation Second World War, 1939-1945
Gazettes Published in London Gazette in 1943-01-01
Published in London Gazette in 1946-01-01
Published in Commonwealth Gazette in 1946-01-17

Rolls

  • Honours and Awards:

    Unit
    Royal Australian Air Force
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Wing Commander
    London Gazette
    01 January 1946 on page 35 at position 1
    Commonwealth Gazette
    17 January 1946 on page 83 at position 21
  • Honours and Awards:

    Unit
    Royal Australian Air Force
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Squadron Leader
    London Gazette
    01 January 1943 on page 38 at position 2
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945

Timeline

Date of birth 15 March 1915
Date and unit at enlistment (ORs) 01 July 1937
Other units 1938-06 No 4 Squadron.
Date promoted 24 June 1938 Pilot officer.
Date promoted 24 December 1938 Flying officer.
Other units 1939-01 No 6 Squadron.
Other units 1939-07 No 23 Squadron.
Other units 1939-09 No 8 Squadron.
Other units 1940-01 No 6 Squadron.
Other units 1940-05 No 8 Squadron.
Date promoted 01 June 1940 Temporary flight lieutenant.
Date promoted 01 October 1941 Squadron leader.
Other units 1942-04 Headquarters Western Area.
Other units 1942-06 Commanding Officer No 7 Squadron.
Other units 1942-08 No 1 Operational Training Unit.
Other units 1942-10 Headquarters North Western Area.
Date promoted 01 April 1943 Wing commander.
Other units 1943-09 Commanding Officer No 459 Squadron.
Other units 1944-11 Commanding Officer No 454 Squadron.
Other units 1945-07 RAF Staff College.
Other units 1946-06 Command Crew Conversion Unit.
Date of death 26 November 2003