Temporary Brigadier John Rowlstone Stevenson

Service number NX49, 2950028
Ranks Held Lieutenant Colonel, Major, Temporary Brigadier
Birth Date 07 October 1908
Birth Place Australia: New South Wales, Sydney, Bondi
Final Rank Temporary Brigadier
Service Australian Army
Units
Place Bondi
Conflict/Operation Second World War, 1939-1945
Gazettes Published in Commonwealth Gazette in 1947-03-06
Published in London Gazette in 1942-06-30
Published in London Gazette in 1941-12-30
Published in London Gazette in 1941-12-30
Published in London Gazette in 1947-03-06
Published in Commonwealth Gazette in 1945-10-11

Rolls

  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    11th Australian Infantry Brigade
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Major
    London Gazette
    06 March 1947 on page 1085 at position 15
    Commonwealth Gazette
    06 March 1947 on page 748 at position 9
  • Honours and Awards:

    Unit
    2/3rd Australian Infantry Battalion
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Lieutenant Colonel
    London Gazette
    30 June 1942 on page 2857 at position 24
  • Honours and Awards:

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Temporary Brigadier
    Commonwealth Gazette
    11 October 1945 on page 2162 at position 4
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    2/3rd Australian Infantry Battalion
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Major
    London Gazette
    30 December 1941 on page 7334 at position 13
  • Honours and Awards (Recommendation):

    Conflict
    Second World War, 1939-1945
  • Honours and Awards:

    Unit
    2/3rd Australian Infantry Battalion
    Conflict
    Second World War, 1939-1945
    Rank
    Major
    London Gazette
    30 December 1941 on page 7358 at position 43

Timeline

Date of birth 07 October 1908 Bondi, NSW.
Date and unit at appointment (Officers) 1941-06-25 - 1943-03-31 Commanding officer of 2/3 Battalion, 6 Division, 16 Brigade, AIF.