Brigadier Reginald Havill Norman

Service number V159812
Ranks Held Captain, Lieutenant, Major
Birth Date 10 October 1893
Birth Place Australia: South Australia, Adelaide, Kent Town
Death Date 28 August 1973
Death Place Australia: Victoria, Melbourne
Also known as Reginald Havill 'Babe' Norman
Final Rank Brigadier
Service Australian Imperial Force
Units
Places
Conflict/Operation First World War, 1914-1918
Gazettes Published in London Gazette in 1919-01-11
Published in London Gazette in 1919-07-11
Published in London Gazette in 1917-01-04
Published in London Gazette in 1917-06-04
Published in London Gazette in 1919-04-05
Published in Commonwealth Gazette in 1919-07-23
Published in Commonwealth Gazette in 1917-06-29
Published in Commonwealth Gazette in 1919-10-30
Published in Commonwealth Gazette in 1919-05-23
Published in Commonwealth Gazette in 1917-10-04
Description

Brigadier Reginald Havill Norman, was born in Kent Town, South Australia on 10 October 1893.

During his school years, Norman served with the cadets, before moving on to serve for 18 months as the adjutant of the 78th Infantry Battalion, Adelaide Rifles. He moved to Sydney and began serving with 18 Infantry Battalion.

On 14 August 1914, only days after the First World War began, Norman applied for a commission with the Australian Naval and Military Expeditionary Force which was being raised at the Sydney showgrounds.

He was appointed as a second lieutenant to the headquarters company of the ANMEF and embarked with the unit from Cockatoo Island the following day aboard HMAT A35 Berrima.

After a brief stop at Palm Island, the ANMEF sailed for German New Guinea and began landing troops at Kabakaul on 11 September. After some short, but savage fighting, the German forces surrendered and the British Flag was raised over Rabaul on 12 September. All hostilities were declared over by the 17th.

On 2 October, Norman was appointed the Garrison Adjutant. He was promoted to Lieutenant on 1 January 1915 and was appointed as a staff officer on 14 January. He returned to Australia in February and was discharged from the ANMEF on 4 March.

Norman then applied for a commission in the AIF and was gazetted as second lieutenant on 7 May and was posted to 5 Infantry Brigade Headquarters. He embarked from Sydney on 12 May bound for Egypt. He was promoted to Captain on 1 June.

He accompanied 5 Infantry Brigade to Gallipoli, landing on 16 August. He served on 5 Brigade's staff until 11 December, when he transferred to 6 Infantry Brigade Headquarters as a staff captain. He was recommended for a Military Cross for his outstanding organisational ability and leadership during the evacuation of Gallipoli. After the evacuation, he returned to Egypt where the AIF spent several months before sailing for France in March.

Norman took part in the costly Battle for Pozieres, where he was again recommended for a Military Cross for not only doing his own work, but acting for the Brigade Major as well. He was mentioned in despatches for his efforts. He was again recommended for a Military Cross in September.

In November, Norman was transferred back to 5 Infantry Brigade Headquarters as Brigade Major. He returned to 6 Brigade in this capacity on 21 January 1917.

Norman was accidentally wounded in the hand on 11 April and was evacuated to England for treatment. On 5 June, the day before he was to sail back to France, he was awarded the Military Cross.

On November 23, Norman transferred to 48 Battalion, giving up his position as Staff Captain. The following day, he was promoted to Major and seconded to 12 Infantry Brigade Headquarters.

After the fighting in Passchendaele for which Norman was again mentioned in despatches and the winter of 1917, 12 Brigade moved back into France to stem the advance of the German's spring offensive in March 1918

During the Allied advance on 8 August, Norman was recommended for and later awarded a Distinguished Service Order.

On 25 September, Norman was seconded to the American Army, to assist them with thier operations. He returned to 12 Brigade on 2 October and was again posted, this time to an officers course at Cambridge.

Norman withdrew from the course in January 1919, but remained in England. He was awarded a Belgian Croix de Guerre on 5 April for his work during the Allied advance on 8 August 1918. He left England for Australia in November, disembarking in Sydney on 4 January 1920. He was discharged from the AIF in April.

He continued to serve with the CMF and when the Second World War began, he was mobilised on 18 December 1939 at the Command Recruiting Depot in South Melbourne, Victoria. He remained within Australia throughout the war and ceased full time duties with the rank of Brigadier on 30 May 1945.

Rolls

Timeline

Date of birth 10 October 1893
Date of birth 10 October 1893
Date of recommendation honour or award 1915
Date of enlistment 07 May 1915
Date of embarkation 12 May 1915
Date of recommendation honour or award 11 August 1916
Date of recommendation honour or award 14 September 1916
Date of recommendation honour or award 03 March 1917
Date of recommendation honour or award 1918
Date of recommendation honour or award 08 May 1918
Date of recommendation honour or award 12 August 1918
Date returned to Australia 22 November 1919
Date of death 28 August 1973